30 Temmuz 2015

DNS nedir ve manuel olarak nasıl değiştirilir?

Herkese merhaba! Bu yazımda sizlere DNS hakkında bilgi verip DNS'inizi manüel olarak nasıl değiştirebileceğinizi göstereceğim.

İnternet sansürünün yaygın olduğu ülkemizde DNS kelimesi bilenin de bilmeyenin de ağzında dolanıp durmaktadır. Çünkü DNS internet sansürünü aşmamıza yardımcı bir şey, bir ney? Araştırmalarıma göre Türkiye'deki internet sansüründen sonra %88.5 oranında bir insan topluluğu DNS ayarlarını değiştirerek internet sansürünü aşmaya çalışmıştır. %46.9'u ise sansürden önce DNS'in ne olduğunu bilmemektedir.

DNS'in açılımı Domain Name System olarak bilinir. Domain name, alan adı demektir. Alan adı sistemleri (DNSler), web tarayıcımıza bir web sitesi girdiğimizde bu web sitesinin alan adını IP adresiyle eşleyen ağ sunucularıdır.
Örneğin; 
  • www.google.com internet sitesinin alan adı, "google"dır. Siz web tarayıcınıza bu alan adını girdiğinizde, web tarayıcınız sizin ağınızla ilişkilendirilmiş DNS sunucusundan "google" için IP adresini bulur ve böylece bu siteye bağlanır.
"http://74.125.224.72" IP adresini web tarayıcınıza girdiğiniz halde Google'a bağlanacaksınız. İşte DNS'in sizin için yaptığı iş bu numaraları girmemenizi sağlamak.


Peki internetimiz sansürlendiğinde ne oluyor? İnternet'in sansürlenmesinin çeşitli yolları var. Türkiye'de DNS değişimine başvurmamıza sebep olan metot ise DNS spoofing, yani DNS zehirlemesi denen metottur. Bu metot internet servis sağlayıcılarımız tarafından ayarlanıp bizim üstümüzde kullanılmaktadır. Şöyle ki, bir web sitesini ziyaret etmek istediğimizde o web sitesinin standart IP adresine bağlanmamız gerekirken, internet servis sağlayıcımız tarafından verilen bir IP adresine veya web sayfasına yönlendiriliriz. Çünkü bizim DNS sunucularımız da internet servis sağlayıcılarımız tarafından yönetilir. Yönlendirildiğimiz web sayfaları genellikle "Erişim engellendi." mesajı veren sayfalar olur. Bu anlatımı "Figür 1"de görebilirsiniz.

Figür 1
DNS adresinizi değiştirdiğiniz zaman internet servis sağlayıcınızın size verdiği alan adı - IP adresi eşleşmesi listesini kullanmak yerine bir başkasınınkini kullanmış oluyorsunuz. Böylece siz alan adını girdiğinizde, gerçekten o alan adına ait olan IP adresine bağlanıp web sitesine erişim sağlayabiliyorsunuz.

DNS ayarınızı Windows 7 işletim sistemli bilgisayarınızda manüel olarak nasıl değiştireceğinizi aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz.


Umarım bu yazım size bir şeyler katmış ve yardımcı olmuştur. İnternette özgür olmanız dileğiyle...

Hiç yorum yok: